Northwood-Kensett up to #2/8-Man; Belmond-Klemme, St. Ansgar, Newman ranked in Class A in new Radio Iowa football rankings

Radio Iowa High School Football Poll 10/8/18

Class 4A
1. WDM Valley (7-0) LW #1 vs #10 Ames
2. Cedar Falls (7-0) LW #2 vs Dubuque Senior
3. Ankeny Centennial (7-0) LW #3 @ DSM Roosevelt
4. Bettendorf (6-1) LW #4 @ Davenport West
5. Iowa City West (6-1) LW #5 vs Muscatine
6. Dowling Catholic (5-2) LW #6 @ DSM Hoover
7. Johnston (5-2) LW #7 @ Mason City
8. Waukee (5-2) LW #8 @ Indianola
9. Cedar Rapids Prairie (6-1) LW #9 vs Waterloo West
10.Ames (5-2) LW (X) @ #1 Valley

 

Class 3A
1. Lewis Central (7-0) LW #1 vs Glenwood
2. Cedar Rapids Xavier (7-0) LW #2 @ Center Point-Urbana
3. Solon (7-0) LW #4 @ Keokuk
4. North Scott (6-1) LW #5 @ #5 Clear Creek-Amana
5. Clear Creek-Amana (7-0) vs #4 North Scott
6. Sergeant Bluff-Luton (6-1) LW #8 vs Denison-Schleswig
7. Oskaloosa (6-1) LW (X) @ Knoxville
8. Sioux City Heelan (6-1) LW #10 vs Storm Lake
9. Pella (6-1) LW #3 vs Newton
10.Decorah (5-2) LW (X) @ Waterloo East

 

Class 2A
1. PCM (Monroe) (7-0) LW #1 @ Clarke (Osceola)
2. Boyden-Hull/Rock Valley (6-1) LW #2 vs MOC-Floyd Valley
3. Waukon (6-1) LW #3 @ Anamosa
4. Algona (7-0) LW #4 vs #8 Spirit Lake
5. Union (LaPorte City) (5-2) LW #5 vs Nevada
6. West Marshall (6-1) LW #6 @ #7 Benton
7. Benton (6-1) LW #7 vs #6 West Marshall
8. Spirit Lake (6-1) LW #8 @ #4 Algona
9. Greene County (6-1) LW #9 @ Red Oak
10. Crestwood (4-3) LW (X) @ Hampton-Dumont

 

Class 1A
1. Van Meter (7-0) LW #1 vs Mount Ayr
2. Dike-New Hartford (7-0) LW #2 vs South Hardin
3. South Central Calhoun (7-0) LW #3 vs Eagle Grove
4. Bellevue (7-0) LW #4 vs N.E. Goose Lake
5. Wilton (6-1) LW #5 vs Columbus Jct.
6. West Sioux (6-1) LW #9 @ Unity Christian
7. West Branch (6-1) LW #7 vs Cascade
8. Interstate-35 (Truro) (7-0) LW #10 vs Pleasantville
9. Pella Christian (5-2) LW (X) @ Woodward-Granger
10.West Lyon (5-2) LW #6 vs Sibley-Ocheyedan

 

Class A
1. Hudson (7-0) LW #1 vs #9 Grundy Center
2. Algona Garrigan (7-0) LW #2 vs West Fork
3. AHSTW (Avoca) (7-0) LW #3 @ Southwest Valley
4. North Tama (6-1) LW #4 vs Postville
5. BGM (Brooklyn) (7-0) LW #5 @ Durant
6. Edgewood-Colesburg (6-1) LW #6 vs MFL-Mar-Mac
7. Belmond-Klemme (6-1) LW #7 @ North Union
8. Saint Ansgar (5-2) LW #8 @ #10 Newman Catholic
9. Grundy Center (5-2) LW (X) @ #1 Hudson
10. Mason City Newman (5-2) LW #9 vs #8 Saint Ansgar

 

Eight-man
1. Iowa Valley (7-0) LW #2 @ Montezuma
2. Northwood-Kensett (7-0) LW #3 vs Tripoli
3. AR-WE-VA (7-0) LW #4 @ Kingsley-Pierson
4. New London (6-1) LW #1 @ English Valleys
5. Don Bosco (6-1) LW #7 vs North Iowa
6. Midland (Wyoming) (7-1) LW #6 vs #8 Central City
7. S.E. Warren (8-0) LW #7 @ Murray
8. Central City (7-0) LW #10 @ #6 Midland
9. Newell-Fonda (6-1) LW #9 vs Remsen St. Mary’s
10.Turkey Valley (6-1) LW (X) @ Easton Valley

SHARE

RELATED CONTENT

Tuesday December 18th Local Sports Monday December 17th Local Sports Friday December 14th Local Sports Thursday December 13th Local Sports Wednesday December 12th Local Sports Tuesday December 11th Local Sports