Clear Lake back in 2A rankings; NK remains #2/8-Man; BK #5/1A, Newman #8/1A in new Radio Iowa football rankings

Radio Iowa High School Football Poll 10/15/18

Class 4A
1. WDM Valley (8-0) LW #1 @ DSM North
2. Cedar Falls (8-0) LW #2 @ #9 CR Prairie
3. Ankeny Centennial (8-0) LW #3 vs Sioux City West
4. Bettendorf (7-1) LW #4 @ Davenport Central (Thur)
5. Iowa City West (7-1) LW #5 vs Iowa City High
6. Dowling Catholic (6-2) LW #6 vs Sioux City North
7. Johnston (7-1) LW #7 @ #8 Waukee
8. Waukee (6-2) LW #8 vs #7 Johnston
9. Cedar Rapids Prairie (7-1) LW #9 vs #2 Cedar Falls
10.Fort Dodge (6-2) LW (X) @ Marshalltown

 

 

Class 3A
1. Lewis Central (8-0) LW #1 vs Adel ADM
2. Cedar Rapids Xavier (8-0) LW #2 @ Marion
3. Solon (8-0) LW #3 vs Fairfield
4. North Scott (7-1) LW #4 vs Assumption
5. Sergeant Bluff-Luton (7-1) LW #6 @ Storm Lake
6. Oskaloosa (7-1) LW #7 @ South Tama
7. Sioux City Heelan (7-1) LW #8 @ Spencer
8. Pella (7-1) LW #9 vs Grinnell
9. Decorah (6-2) LW #10 vs Independence
10.Waverly-Shell Rock (7-1) LW (X) vs Charles City

 

 

Class 2A
1. PCM (Monroe) (8-0) LW #1 vs Centerville
2. Boyden-Hull/Rock Valley (7-1) LW #2 @ Sioux Center
3. Waukon (7-1) LW #3 vs North Fayette Valley
4. Algona (8-0) LW #4 @ Southeast Valley
5. Union (LaPorte City) (6-2) LW #5 @ West Marshall
6. Benton (7-1) LW #7 vs Vinton-Shellsburg
7. Greene County (7-1) LW #9 vs OA-BCIG
8. Crestwood (5-3) LW #10 vs Forest City
9. Spirit Lake (6-2) LW #8 vs Garner-Hayfield-Ventura
10.Clear Lake (6-2) LW (X) @ Iowa Falls-Alden

 

 

Class 1A
1. Van Meter (8-0) LW #1 @ Clarinda
2. Dike-New Hartford (8-0) LW #2 @ Iowa City Regina
3. South Central Calhoun (8-0) LW #3 @ Pocahontas Area
4. Bellevue (8-0) LW #4 @ Cascade
5. Wilton (7-1) LW #5 vs Van Buren
6. West Sioux (7-1) LW #6 vs Emmetsburg
7. West Branch (7-1) LW #7 @ Dyersville Beckman
8. Interstate-35 (Truro) (8-0) LW #8 @ #9 Pella Christian
9. Pella Christian (6-2) LW #9 vs #8 Interstate-35
10.West Lyon (6-2) LW #10 @ Western Christian

 

 

Class A
1. Hudson (8-0) LW #1 @ East Buchanan
2. Algona Garrigan (8-0) LW #2 @ Graettinger-Terril
3. AHSTW (Avoca) (8-0) LW #3 vs St. Albert
4. North Tama (7-1) LW #4 @ BCLUW
5. Belmond-Klemme (7-1) LW #7 vs West Hancock
6. Edgewood-Colesburg (7-1) LW #6 @ Clayton Ridge
7. Durant (6-2) LW (X) @ Pekin
8. Mason City Newman (6-2) LW #10 @ South Winneshiek
9. Wapsie Valley (6-2) LW (X) @ Grundy Center
10.Westwood (Sloan) (7-1) LW (X) @ Lawton-Bronson

 

 

Eight-man
1. Iowa Valley (8-0) LW #1 vs HLV (Victor)
2. Northwood-Kensett (8-0) LW #2 @ Rockford
3. AR-WE-VA (8-0) LW #3 @ River Valley
4. New London (7-1) LW #4 vs Montezuma
5. Don Bosco (7-1) LW #5 @ Riceville
6. Midland (Wyoming (8-1) LW #6 @ Lansing Kee
7. S.E. Warren (9-0) LW #7 vs Lamoni
8. Newell-Fonda (7-1) LW #9 vs West Bend-Mallard
9. Turkey Valley (7-1) LW #10 vs Central Elkader
10.Fremont-Mills (7-1) LW (X) vs Stanton

SHARE

RELATED CONTENT

Tuesday February 19th Local Sports Monday February 18th Local Sports Thursday February 14th Local Sports Wednesday February 13th Local Sports Tuesday February 12th sports postponements Tuesday February 12th Local Sports